Miks minu arvuti on aeglane?

Miks minu arvuti on aeglane?

Internetis on palju juttu sellest kuidas enda aeglaseks muutnud arvuti kiiremaks saada. Jagatavas materjalis on nii õiget kui valet informatsiooni. Üks kõige tihedamani soovitatud lahendus on enda arvuti operatsioonisüsteemi (Windows süsteem) registri puhastamine. Jagatakse lahkelt soovitusi milliseid programme selleks kasutada kuid puudub reeglina igasugune hoiatus või täpsem õpetus. Just hoiatus, sest meieni on jõudnud palju arvuteid mis on peale mõne registri puhastus programmi kasutamist lakanud töötamast (täpsemalt on lakanud töötamast siis operatsioonisüsteem). 

Kuid miks üldse arvutid muutuvad aeglaseks?

Üheks põhjuseks miks arvutid jäävad aeglaseks on aeg. Just aeg, sest kogu tänapäeva maailm on kiires arengus. Ning paratamatult ei suuda mingil ajahetkel täna ostetud arvuti enam rahuldava kiirusega töötada sest masinas olev riistvara on aegunud ja jäänud aja hammasratta alla (sest üha uuenevad süsteemid nõuavad järjest enam jõudlust). Siin oleks suhteliselt hea võrdlus meie endi peal. Mingist ajahetkest meie jõud väheneb ja samuti kahaneb meie energia.

No heakene küll aeg siis aeg aga miks on uimane minu mõni aasta vana arvuti?

Kui sinu arvuti aga pole soliidses eas pensionär siis pole suuretõenäosusega arvuti uimasuse põhjuseks riistvaras peituvas jõudluses.  Vaid pigem on probleemiks miski muu. Kuid mis? Loetleme mõned sagedasemad punktid (probleemid) mis muudavad arvuti kasutuse uimaseks. Samuti võivad teatud juhtudel esineda mitu probleemi korraga.

Arvuti on tolmune

Kui sinu arvuti on tolmune, muutub sinu masin kindlasti uimaseks ja võib vahel isegi kinni kiiluda. Kõige hullem mis juhtuda saab on arvuti ülekuumenemine, sest selle tagajärg võib olla kolosaalne (kahjustada võib saada palju erinevaid arvutis leiduvaid komponente ja nende parandamine või asendamine uuega on reeglina päris kulukas). Tolmuse arvuti sümptomiteks on jahutussüsteemi ventilaatori suurem lärm ja näiteks sülearvuti puhul korpuse märgatav soojenemine. Hea tava on enda arvutit tolmust puhastada keskmiselt korra aastas. Töö oleks mõistlik lasta teostada spetsalistil eriti sülearvutite puhul kuna need eeldavad reeglina arvuti täieliku lahti komplekteerimist.

Arvuti kõvaketas on vigane

Üheks sagedaseks põhjuseks miks kasutatav arvuti muutub uimaseks, aegalseks või kiilub väga sageli kinni on vigane kõvaketas. Kõvakettal istub kogu sinu operatsioonisüsteem ja muu tarkvara ja failid. Kui nii-öelda vundament on vigane siis ei saagi kogu ülejäänud maja stabiilselt püsti seista. Selleks, et teada saada mis tervise juures on sinu arvuti kõvaketas siis tuleks sellele teha test. Soovitame siin taas kasutada mõnda oma ala spetsialisti selle testi läbi viimiseks. Kui testi käigus selgub, et ketas on vigane on lahenduseks ketta vahetus. Soovitame uue ketta soetamisel kindlasti eelistada SSD kõvakettaid tänu nende mitmeid kordi kiiremale lugemis ja kirjutamis kiirusele.

Arvutis on viirused

Teine levinud põhjus miks arvuti muutub aegalseks on masinasse pugenud viirused. Inimene muutub samuti uimaseks kui teda on tabanud mõni viirus. Vahe arvuti ja inimese vahel on see, et kui inimene suudab taastuda paljudest teda tabanud viirustest ise teatud aja jooksul siis arvutid seda ise ilma kõrvalise abita ei suuda. Selleks, et veenduda, et sinu arvuti on vaba erinevatest viirustest, pahavarast ja muust cräpist tuleks arvutis teha mõningaid nii-öelda skaneeringuid spetsiifiliste tarkvaradega. Samuti soovitame siin kasutada spetsalisti abi, sest ise tehes võib asja ajada kordades hullemaks (internetis on hulgi erisuguseid tarkvarasi mida kasutada pahavara ja viiruste eemaldamiseks ning paljud rakendused on ka ise nii-öelda pahavara). Selleks, et vähendada märkimisväärselt riski nakatuda erisuguste arvutiviirustega tuleks kasutada korraliku viirusetõrjet.

Need on mõned peamised põhjused miks sinu arvuti võib olla muutunud aeglaseks. Lisaks nendele põhjustele võib arvuti tööd ka näiteks aeglustada märkimisväärselt korraga paljude erinevate rakenduste jookustamine. Näiteks Windowsi süsteem võib käivitamisel lisaks kriitiliselt tähtsatele teenustele ja rakendustele (mis on vajalikud operatsioonisüsteemi käivitamiseks ja töös hoidmiseks) käima tõmmata ka hulgim rakendusi mis tegelikult ei peaks vaikimisi üldse ilma kasutaja korralduseta käima minema.

Kui sa vajad abi enda arvuti hooldamisel või arvuti on sootuks katki, siis meie saame sind aidata. Võta julgelt meiega ühendust, me ei hammusta. Muidugi aitame sulle valmistada ka eemärgi pärast kodulehekülge või e-poodi ja oleme abiks nende haldamisel. Kirjuta meile julgelt!

Kommenteeri postitust: